Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                            Nápověda na The West

Rychlý návod

Hra obsahuje Tutoriál, který ukazuje základní vlastnosti hry. Klikni na "Úkoly" k otevření Tutoriálu. Zadá ti několik lehkých úkolů k pochopení základů hry.

Na začátku nemůžeš udělat žádné velké chyby. Každá práce má své výhody. Pracovat, kde je vysoká hodnota zkušeností, ti pomůže se stát rychleji silnějším.

Jakmile dosáhneš nové úrovně, můžeš přidělit své postavě nové schopnosti a atributy. Každá schopnost má své výhody. Není zde žádná "špatná" volba.


 

Uživatelská plocha

overview

1Mapa

Jedním z hlavních elementů hry The West je mapa. Na ní můžeš najít práci, města a také zde vidíš, kde jsou další hráči.

arrows

Použij šipky k posunutí mapy. Mapu můžeš také posunout přidržením levého tlačítka myši a poté hýbat mapou pomocí myši.

1

Na spodu máš tlačítka pro centrování mapy na tvoji postavu nebo na tvé město. Klikni na Glóbus k otevření Mapa světa

2Navigace

Kliknutím na jedno z hnědých menu tlačítek se na vrchu mapy otevře nové okno. Při otevření druhého okna staré okno zůstane otevřeno v pozadí. Pro zavření okna stačí kliknout na X v pravém horním rohu. Můžeš také okno minimalizovat kliknutím na tlačítko mínus.

3Charakter

Zde vidíš aktuální obrázek tvé postavy. Obrázek můžeš změnit v "Nastavení". Jsou zde tři ukazatele znázorňující aktuální zdraví, energii a zkušenosti. Pokud najedeš myší na jednotlivý ukazatel, dostaneš více informací.

4Práce

Obrázky zobrazují tvou aktuální aktivitu. Nalevo můžeš vidět tři grafy. Levý zobrazuje, kolik ještě zbývá času na aktuální aktivitu. Druhý a třetí zobrazují peníze. První ukazuje, kolik máš peněz při sobě a ten spodní, kolik peněz bylo vloženo na tvůj bankovní účet.


 

Charakterové skupiny

Je k dispozici pět různých charakterových skupin. Začínáš jako greenhorn. Jakmile dosáhneš 10. úrovně, můžeš si vybrat jedu ze čtyř charakterových skupin. Jakmile se rozhodneš pro jednu charakterovou skupinu, již ji nelze změnit. To platí i o obrázku a volba pohlaví.

K výběru charakterové skupiny, klikni na Charakter a dále na modrý kruh. Můžeš zvolit mužský i ženský charakter, mají stejnou hodnotu. Pokud sis vybral/a, klikni na obrázek charakteru a zmáčkni "vybrat charakterovou skupinu". Tvůj profilový obrázek se změní.

Greenhornem můžeš zůstat, jak dlouho chceš. Toto se ale nedoporučuje, protože propásneš důležité bonusy.


 

Schopnosti

Charakter

V menu postavy můžeš přidat Atributy a schopnosti. Čísla ukazují úroveně schopností nebo atributů, které postava má. S každou úrovní získá postava jeden atributový bod a tři schopnostní body. Některé úkoly také dávají schopnostní a atributové body. Schopnosti a atribut se také dají zvýšit oblečením a dalšími předměty, které má postava na sobě.


points

Kolečko ti zobrazuje kolik atributů můžeš ještě nasadit, v kostce se zobrazují body zručnosti k nasazení.


Rozdat atributy a schopnosti

Počet v kruhu ukazuje, kolik atributových bodů ještě může být použito. Čtverec ukazuje, kolik schopnostních bodů ještě můžeš použít.

green

Pokud stupeň atributu nebo schopností byl zvednut pomocí předmětu, je znázorněn zeleně.


Pokud klikneš na Charakter menu můžeš vidět více podrobností o tvých atributech a schopnostech.

Atributy

Díky atributům, můžeš uložit tvou zásadní sílu. Můžeš rozhodnout jestli chceš být silák nebo charismatický falešný hráč. Jsou 4 atributy: síla, pohyblivost, zručnost a charizma. Když zvýšíš jeden atribut, automaticky se zvýší příslušné schopnosti. Jsou stejnobarevně označeny. Atribut je vždy značený v kruhu.

strength

Síla
Síla udává svaly a zdraví. Tento atribut má výhody pokud zadáváš těžkou práci nebo musíš vydržet dlouho ve špatném počasí.
Síla a její příslušné schopnosti, jsou značené červeně.

flexibility

Pohyblivost
Pohyblivost odráží tvojí kontrolu nad tvým tělem. Zvýšíš-li pohyblivost, zvýšíš tím i smysl pro rovnováhu, zručnost a reflexy.
Pohyblivost a její příslušné schopnosti, jsou značené zeleně.

dexterity

Zručnost
Zručnost ti dá schopnost rukou a jemnou pohyblivost. Dá ti to výhodu v precizních pracích a střelbě.
Zručnost a její příslušné schopnosti, jsou značené modře.

charisma

Charisma
Charisma určuje sílu tvé osobnosti a tvůj vzhled. S větším charisma můžeš snáze přesvědčit ostatní lidi.
Charisma a na ní závislé schopnosti jsou označeny žlutě.


Schopnosti

Je zde 20 schopností. Každá schopnost ovlivňuje určitou vlastnost. Zvýšením stupně atributu, je zvýšeno i všech 5 návazných, stejně barevných schopností.

Abys mohl pracovat na lepších pozicích, potřebuješ vyšší stupně schopností. Schopnosti budovat, zdraví, uhýbání, míření, střelba, opravovat, schopnost vedení a zacházení se zvířaty dávají další výhody.

Schopnost síla

Konstrukce jsou důležité, když je potřeba něco postavit nebo vytvořit. Stavba města je jednodušší, pokud máš vyšší stupeň "stavby".
Síla úderu je skutečná síla svalů tvé postavy. Je důležitá, když je potřeba něco rozbít nebo urazit. Průbojnost zvyšuje poškození, které způsobíš v duelu zbraní na blízko.
Větší stupeň v houževnatosti dělá práci ve špatném počasí mnohem jednodušší. V duelu houževnatost snižuje poškození, které obdržíš z útoku na blízko.
Vytrvalost je tvá kondice a síla vydržet.
Zdraví je tvůj ukazatel zdraví. Po přidání bodu do schopnosti "zdraví", obdržíš 10 dalších zdraví pro tvou postavu.

Pohybové schopnosti

Jízda na koni ukazuje, jak dobře ovládáš jízdu v sedle.
Reflexy ukazují, jak rychle dokážeš reagovat. V duelu reflexy snižují poškození, které obdržíš ze střeleckého útoku.
Uhýbání je velmi důležité v duelech. S každým stupněm se snižuje šance, že tě protivník trefí.
Skrývání ti pomáhá uniknout pozornosti lidí i zvířat.
Plavání je velmi užitečné, pokud spadneš do řeky nebo jezera.

Schopnost zručnosti

Míření se používá pouze v duelech. Pokud se zvedne tvá schopnost v míření, zvedne se i šance, že trefíš svůj cíl.
Střelba určuje, jak dobrý jsi v používání střelných zbraní. Střelba zvyšuje poškození, které způsobíš střelnými zbraněmi.
Chytání do pastí je důležité k nastražení pastí na zvířata nebo lidi při přepadu.
Schopnost ruční zručnost je důležitá pro práci, ke které je zapotřebí koncentrace a soustředění.
Opravovat se používá k spravování zničených věcí. Je také důležité pro práci ve městě.

Schopnosti charizma

Vedení je důležité, pokud musíš dávat instrukce dalším lidem. Je také důležité při stavbě budov ve městě.
Taktika ti pomáhá vymyslet a provést strategický plán. Při duelu snižuje šanci, že tě protivník zasáhne.
Obchodování ti pomůže se schopností obchodovat a získat lepší ceny. Bohužel, ceny obchodníků ve městě jsou určeny a nemohou být změněny.
Zacházení se zvířaty ti pomáhá porozumět zvířatům a zacházet s nimi.
Vystupování vypovídá, jak tě vidí ostatní lidé. Vyšší stupeň tě dělá více důvěryhodným, ale můžeš také ostatní lehčeji ovlivnit. Pokud někoho vyzveš na duel, tvůj vzhled může protivníka zastrašit a snížit šanci, že tě trefí.

 

Šaman

Šaman ti nabízí možnost tvé již nasazené schopnosti a atributy stáhnout. Poté můžeš body použít na co si vybereš.

Přístupné pouze po splnění série úkolů po dosažení úrovně 14. Tento úkol ti dá trvalý přístup k šamanovi. Pro přístup k šamanovi musíš kliknout na velký symbol schopností v menu "Schopnost".

Šamanské menu vypadá podobně jako menu schopnostní. Jsou tam stupně schopnosti a atributy a přehled bonusů u nich, pokud nějaké jsou. Kliknutím na schopnost nebo atribut, snížíš stupeň a body opět můžeš využít někde jinde. Všechny změny musíš potvrdit!

Každá změnu schopností a atributů stojí jeden dolar. čím více změn uděláš, tím více dolarů bude stát. Náklady na změnu časem pomalu klesají. Je dobré, neměnit všechny body v jednu dobu.

Není možné snížit schopnosti, pokud jejich body pramení z atributových bodů. Také se nedají snížit body, které pramení z úkolů nebo předmětů. Pokud děláte tyto změny, postava nesmí v té době pracovat.


 

Inventář

Inventář ukazuje, které předměty zrovna nosíš a které máš ve svém batohu.

Na levé straně vidíš věci, které právě nosíš. Na sobě můžeš nosit klobouk, šaty, boty a náhrdelník. K tomu můžeš mít v pravé ruce duelovou zbraň. Dále je možné u sebe mít jezdecké zvíře a produkt práce.

 

Na pravé straně vidíš věci, které máš ve svém batohu. Dané předměty ti nepřidávají žádný bonus dokud je nenosíš přímo na sobě. Není limit pro počet věcí v batohu.


 

Předměty

Předměty jsou velmi důležitou součástí hry The West. Určují tvůj vzhled a dávají ti užitečné bonusy. Jsou zde předměty pro různé části těla a různé použití a každá věc má rozdílné výhody. Jsou 3 způsoby jak získat předměty. Můžeš je nakoupit ve městě, najít během práce nebo obdržet jako odměnu z úkolu. Všechny předměty si můžeš prohlédnout ve svém profilu. Je zde 8 rozdílných druhů předmětů.

 

Přikrývka hlavy

jsou zde klobouky, čepice a čelenky. Koupit je můžeš u krejčího. Mohou zvyšovat tvé schopnosti nebo atributy.

Náhrdelníky

Náhrdelníky jsou řetízky, kravaty a šperky. Můžeš je koupit v koloniálu. Náhrdelníky mohou zvýšit atributy a schopnosti.

Oblečení

Oblečení jsou košile, vesty nebo kabáty. Můžeš je koupit u krejčího. Oblečení mohou zvýšit atributy a schopnosti.

Boty

Boty můžeš koupit u krejčího. Oblečení mohou zvýšit Atributy a schopnosti. Většina bot, zvyšuje tvoji vytrvalost.

Duelové zbraně

Zbraně při duelu jsou střelné zbraně a zbraně na blízko. Mohou ti dát výhody k Atributům a schopnostem. Každá zbraň má své specifické rozpětí poškození. Toto číslo udává rozpětí zdraví, které protivníkovi ubereš, pokud ho zasáhneš. Zbraně pro duel mohou být nakoupeny u zbrojníka.

Střelné zbraně

Střelné zbraně jsou luky a pušky. Mohou přidat výhody v atributech a schopnostech. Každá zbraň má určitou hodnotu poškození. Číslo udává počet zdraví, o které nepřítel přijde, pokud ho zasáhneš. Zbraně prodává Zbrojník. V tuto chvíli toto není možné, protože hra běží v Beta a tyto zbraně jsou deaktivované.

Jezdecké zvířata

Jezdecká zvířata ve hře The West jsou osli a koně. Zvyšují tvoji rychlost při pohybu po mapě.

Produkty

Produkty jsou předměty, které můžeš získat jen, pokud vykonáš určitou práci. Nemohou se zakoupit. Nedávají schopnostni nebo atributové body, ale často jsou zapotřebí k dokončení úkolů. Když pracuješ 30 minut, je už nějaká šance, že ten produkt získáš. Pokud pracuješ 2 hodiny, můžeš nalézt až čtyři předměty, pokud budeš mít štěstí. Je možné se tímto předmětem vybavit. Nic nedělají, ale vypadají dobře.


Práce

K získání peněz a zkušeností musíš pracovat nebo vyzvat ostatní hráče na duel. Každá práce přináší jiný příjem zkušeností a štěstí, k tomu má každá jiné výhody. Každou práci můžeš vykonávat na mnoha různých místech na mapě. Nezáleží na tom, na kterém místě pracuješ. Platy jsou všude pro všechny stejné.

Nabídky práce jsou zobrazeny na mapě v hnědém kroužku. Práce, kterou ještě nemůžeš vykonávat jsou zobrazené průhledným symbolem.

Pro začátek práce, musíš kliknout na symbol práce na mapě.

Pro započetí práce musíš zvolit dobu práce a kliknout na "OK". Vzdálenost udává, kolik času potřebuješ, k dosažení místa práce. Cesta tam a začátek práce jsou vykonány automaticky. V jednom čase můžeš vykonávat pouze jednu práci. Jakmile jsi s prací hotov, přijde oznámení s výplatou a zkušenostmi, které jsi obdržel. Pokud máš štěstí, můžeš najít předmět nebo dva v průběhu tvé práce. Každá práce má rizika a můžeš se při ní zranit. Výkon práce je vyčerpávající. Stojí tě energii

Zrušení práce

Je možné zrušit práci, kterou právě vykonáváš nebo která čeká na vykonání. Jen klikni na X vedle práce. I přesto za to dostaneš peníze a zkušenosti, počet je vypočítán z poslední dokončené části té práce. Pokud zrušíš práci po 40 minutách, dostaneš zaplaceno za 30 minut. Pokud přerušíš práci po 115 minutách, dostaneš zaplaceno za 60 minut. Pokud přerušíš práci, než k místu konání dojdeš, vrátíš se automaticky na místo, odkud jsi šel. Pokud máš "automatizaci" (prémiový účet) a zrušíš druhou práci v pořadí, postava přejde na třetí práci, kterou jsi zvolil (až po dokončení současné práce).


 

Hodnoty práce

Platy

Plat je číslo mezi 0% a 100%. Toto číslo udává, kolik peněz dostaneš za práci. Čím větší číslo, tím více peněz vyděláš.

Zkušenosti

Zkušenosti jsou hodnota mezi 0% a 100%. Toto číslo určuje, kolik zkušeností dostaneš za danou práci. Čím vyšší číslo, tím více zkušeností můžeš dostat.

Štestí

Štěstí je číslo mezi 0% a 100%. Při každé práci máš šanci na nalezení předmětu. S větším štěstím najdeš cenější předměty. Čím déle pracuješ, tím větší máš šanci na nalezení předmětu.

Nebezpečí

Nebezpečí má hodnotu mezi 0% a 100%. Pokaždé, když pracuješ, riskuješ, že se poraníš. Čím vyšší nebezpečí, tím více zranění mohou být nebezpečná. Nebezpečí závisí na počtu pracovních bodů a času práce. Čím déle pracuješ, tím větší je riziko, že se poraníš.

Motivace

Motivace má hodnotu mezi 0% a 100%. Číslo udává, jak moc jsi právě motivován pro tuto práci. Na začátku máš motivaci 100%. Každou hodinu se snižuje motivace o 3%. Motivace se zvyšuje o 10% za den, dokud nedosáhne 100%. Pokud je motivace nižší než 100%, vyděláváš méně peněz, získáváš méně zkušeností a je menší šance, že získáš nějaký předmět. S motivací na 80% získáš 80% peněz, který bys jinak získal


 

Pracovní body

Pracovní body ukazují, jak dobrý jsi ve vykonávání práce. Potřebuješ nejméně 1 bod, aby jsi byl vůbec schopný práci vykonávat. S růstem pracovních bodů roste tvůj plat, nacházíš lepší věci a snižuje se riziko, že se při práci zraníš.

Potřebuješ 5 schopností, abys mohl práci vykonat a schopnostní body těchto 5 schopností se sečtou a zobrazí se v rozdílu. Tak zjistíš, jestli už můžeš danou práci vykonávat. Ostatní schopnosti nemají v celku žádný vliv na onu práci. Pracovní body se vypočítají odečtením rozdílu od schopnostních bodů.

Beispiel

Pastva ovcí vyžaduje houževnatost, vytrvalost, schopnost vedení a zacházení se zvířaty. Například: houževnatost je na stupni 3 a vytrvalost na stupni 2. To znamená, že máš:

  • 3 houževnatost
  • +2 vytrvalost
  • +0 schopnost vedení
  • +0 zacházení se zvířaty
  • +0 zacházení se zvířaty
  • ------------
  • 5 bodů schopnosti

Obtížnost této práce je 7. To znamená, že nyní máš 5-7=-2 pracovních bodů. Proto nemůžeš tuto práci momentálně vykonávat.

Möglichkeit 1

Pokud máš schopnost vedení na stupni 3, získáš 3+2+3+0+0 = 8 schopnostích bodů. To by ti dalo 8-7 = 1 pracovní bod. A s tímto výsledkem můžeš tuto práci vykonávat.

Möglichkeit 2

Pokud máš zacházení se zvířaty na stupni 2, získáš 3+2+0+2+2 = 9 schopnostních bodů. To by ti dalo 9-7 = 2 pracovní body. I s tímto výsledkem můžeš danou práci vykonávat.

Möglichkeit 3

Také pokud zvýšíš atributy, můžeš tuto práci vykonávat. Pokud zvýšíš charisma o jeden bod, zvýší se ti vedení i zacházení se zvířaty o jeden bod. To ti přinese 3+2+1+1+1 = 8 schopností. Takže budeš mít 1 pracovní bod a